Małoinwazyjna endoprotezoplastyka stawu biodrowego (MIS)

Czym jest małoinwazyjna endoprotezoplastyka stawu biodrowego?

Endoprotezoplastyka to zabieg operacyjny mający na celu zastąpienie naturalnego stawu zmienionego chorobowo, poprzez wstawienie sztucznego elementu tzw. endoprotezy. Endoproteza przejmuje funkcję uszkodzonych struktur stawowych i jest odpowiedzialna za poruszanie w stawie. Endoprotezoplastykę, czyli wymianę „biodra”, stosuje się w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w urazach. Często tym dolegliwościom towarzyszy ból oraz ograniczona aktywność fizyczna Pacjenta.

W Szpitalu Świętego Łukasza w Bielsku-Białej zabiegi endoprotezoplastyki lekarze ortopedzi wykonują również w oparciu o metodę małoinwazyjną. Specjalista ortopeda wspólnie z pacjentem wybiera optymalną metodę realizacji tej procedury operacyjnej. Metoda małoinwazyjna sprawdza się szczególnie u pacjentów aktywnych fizycznie, chcących jak najszybciej po operacji wrócić do codziennych aktywności i uprawiania aktywnego trybu życia.

Technika małoinwazyjna polega na wymianie biodra z tzw. przedniego dostępu międzymięśniowego. Znaczy to, że w trakcie operacji lekarz ortopeda nie przecina okolicznych struktur mięśniowych wraz z ich unerwieniem, co wpływa znacznie na skrócenie okresu rekonwalescencji po zabiegu. Dodatkowo, blizna po zabiegu jest mniejsza, a pacjent po zabiegu może wrócić do domu w 4 lub 5 dobie po operacji.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube